Alternatívky

Sem vložte podnadpis


Aeropress

Začneme od konca. Najmladšia je zrejme aeropress, plastová trubica s piestom, čo vyzerá ako nástavec mixéra na mletie mäsa. O aeropresse môžeme povedať hneď niekoľko naj. Pripravíme v ňom kávu najrýchlejšie a tak čas extrakcie najviac ovplyvní jej chuť. Už len niekoľko sekúnd navyše v Aeropresse zmení lahodnú kávu na horkú, pár sekúnd menej zase spôsobí, že výsledná chuť je moc kyslá.


French Press

Všetkým týmto problémom predchádza starší typ prípravy French press. Do pohára s uchom namelieme pomerne nahrubo namletú našu kávu, a potom či už extrahujeme 3 alebo 4 minúty, než stlačíme kovový filter, nemá to na výsledok veľký vplyv. Nesmieme ale zabudnúť kávu ihneď preliať do hrnčeka, nech sa nám do šálky nevylúhujú horké chute, ktoré našťastie opúšťajú kávové zrno neskôr ako ovocné a sladké tóny.


Vacuum pot alebo Coffee syphon

Ak chcete urobiť dojem, pripravte kávu vo vacuum potu. Ide o malé alchymistické laboratórium, kedy oheň tancujúci pod jednou sklenenou baňkou vyháňa vodu do inej nádobky, kde sa voda mieša s kávou. Zatiaľ čo pri ostatných metódach si musíte strážiť teplotu vody, ktorou kávu zalievate aj či nechladne príliš rýchlo, vo vacuum pote je voda zahrievaná aj počas extrakcie. Používa sa otvorený oheň alebo pomocou presnej, ale drahej halogénovej lampy.


Dripper

Ak máte radšej jednoduché a lacné postupy, skúste Driper Hario V60. To je prostý lievik, do ktorého vložíte filter. Zalejete kávu trochou vody a necháte ju takzvane prekvitať, aby ste ju neskôr preliali niekoľkými väčšími dávkami vody a vykúzlil plný hrnček lahodného nápoja. Kto by chcel aj trochu extravagancie, nech si zaobstará Chemex.


Chemex

V princípe je veľmi podobný Dripu, aj keď jeho vynálezca Peter Schlumbohm, by sa dušoval, že spôsob chladnutia kávy je ideálny práve v chemexe. Či už mal pravdu alebo nie, to posúďte sami. Jeho chemex je ale naozaj nádherný kúsok a všimli si to aj v newyorskom múzeu moderného umenia, kde je zaradený medzi exponátmi.

Ďalším variantom je clever dripper, kde vďaka inteligentnej uzávierke môžete kávu nechať dlhšie lúhovať, než ju pustíte do hrnčeka



Džezva

Kto chce zažiť naozajstný kávový rituál siahajúci až k samotným počiatkom kávy, nemôže si nechať ujsť džezvu. Kovová kanvička je postupne zahrievaná v žeravom piesku a káva niekoľkokrát vzkypí a opäť vychladne. Než vám ju kaviarnik podá, zvyčajne primieša exotické korenia či iné príchute. Džezvu

ste si mohli vychutnať už dávno predtým, než sultán Murad IV zakázal v Konštantínopole kávu, pretože ľudia u opojných šálok príliš diskutovali kvalitu jeho vlády.


Moka Express

O pár storočí neskôr pozoroval pán Bialetti svoju ženu, ako perie bielizeň nad parným kotlom. Stúpajúca para ho natoľko zaujala, že navrhol prístroj, ktorý sa neskôr udomácnil obzvlášť v Taliansku. Kanvičku, ktorú postavíme na pec, a zapískanie nám ohlási, že cez kávu už prešla para, poznáme pod menom moka express.

Podobne funguje Napoletana, ďalší vynález, ktorý si Taliani obľúbili. Ide opäť o kovovú kanvičku zahriatou na sporáku, ale v tomto prípade, keď je voda horúca, musíme prístroj otočiť hlavou dole, aby voda stiekla cez kávu aj filter.


Jebena

Metód prípravy kávy je samozrejme ešte viac. Na arabskom polostrove používajú kovový alebo kamenný dallah. Etiópčan už stáročia varí kávu v jebeně. Ešte skôr ako mali pekné porcelánové Drip, filtrovali v Kostarike kávu pred kus látky natiahnutý na kovový drôt, ktorý nazývajú chorreador. Naši nemeckí susedia zase vymysleli filter cez tri jemné keramické sitká v prístroji nazvanom walküre. Môžete si ho objednať napríklad z karlovarského porcelánu.


Výber alternatívnych metód prípravy je teda pomerne veľký. Jedno ale majú spoločné - výberová káva z nich chutí báječne.